پرداخت 50میلیون یورو ارز دولتی برای برای واردات لاستیک از چین

ارز دولتی

با موافقت وزارت صنعت،معدن و تجارت، 50میلیون یورو از منابع ارزی به واردات تایر سنگین از چین اختصاص یافت.

به گزارش پارس تایر، در حالی که ثبت سفارش تایرهای سنگین ماه ها برای تجار واردکننده لاستیک بسته است اما به تازگی برخی شرکت ها موفق به دریافت 50میلیون یورو ارز دولتی برای واردات لاستیک به کشور شده اند.

این تایرها قراراست از کارخانه های چینی خریداری و وارد بازار کشور شوند. پرداخت این مبلغ به دو شرکت در حالی صورت گرفته است که پیش از این مسئولان وزارت صمت تصمیم گرفته بودند پرداخت ارز دولتی به شرکت های واردکننده تایر تنها با تایید قیمت های اعلامی آنها توسط انجمن واردکنندگان لاستیک انجام شود. باتوجه به سابقه واردات تایرهای سنگین به کشور به نظر می رسد نزدیک به 350هزار حلقه تایر سنگین با این میزان ارز به کشور وارد خواهد شد. آن هم در شرایط فعلی بازار که انبارهای تولیدکنندگان، واردکنندگان و بنکداران پراز تایرهایی است که به دلیل عدم صدور حواله از سوی راهداری اجازه فروش ندارند.

در همین رابطه محمدرضا گنجی، رئیس انجمن صنعت تایر ایران با تایید این خبر و با تاکید بر اینکه تایرسازان به دلیل حجم بالای واردات تایرهای سنگین امکان فروش محصولات خود را ندارند، گفت: با توجه به اینکه تولید هر کیلوگرم تایر، یک دلار برای کشور ارزبری دارد با یک حساب سرانگشتی و تبدیل 50میلیون یورو به دلار که رقمی نزدیک به 55میلیون دلار می شود، می توان 55هزار تن انواع تایر را تولید کرد. این در حالی است که با این مبلغ در خوشبینانه ترین حالت تنها می توان 20هزار تن تایر از چین خریداری و وارد کور کرد.

به گزارش پارس تایر، پیش از نیز بیش از 49میلیون یورو ارز دولتی برای واردات 52محموله تایر سنگین به تعداد 350هزار حلقه اختصاص داده شده بود. قیمت واقعی این تایرها که توسط تجار واردکننده لاستیک از چند ماه قبل وارد کشور شده و در گمرک رسوب کرده بودند، با همکاری انجمن واردکنندگان لاستیک تعیین شد و برهیمن اساس وزارت صمت و بانک مرکزی از خروج 15میلیون یورو ارز از کشور به دلیل بیش اظهاری های تجار جلوگیری کردند./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *