حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

زیان 5درصدی تولیدکنندگان تایر نخی با افزایش 22درصدی قیمت

محمدرضا تقی گنجی
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 9 تیر 1398تعداد بازدید : 99نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

با وجود افزایش 22درصدی قیمت تایرهای داخلی،‌ تولیدکنندگان لاستیک‌های نخی، ‌محصولات خود را با 5درصد زیان به بازار عرضه می کنند.

به گزارش پارس تایر، محمدرضا گنجی رئیس انجمن صنعت تایر ایران با تاکید بر کافی نبودن میزان افزایش قیمت تایرهای تولید داخل توسط سازمان حمایت گفت: متاسفانه با وجود درخواست انجمن صنعت تایر ایران برای افزایش 36درصدی قیمت تایرهای داخلی،‌سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تنها با 22درصد افزایش قیمت موافقت کرد که این موضوع ادامه فعالیت را برای واحدهای تولیدی با مشکل مواجه کرده است.

وی بیان کرد: در این شرایط تایرهای رادیال سواری تنها با 4درصد سود به بازار و محصولات نخی (بایاس) هم با 5درصد زیان تولید و به بازار عرضه می‌شوند. وی سود عادلانه برای واحدهای تولید تایر را حداقل 15درصد دانست و گفت: با وجود بالارفتن هزینه‌های تولید اعم‌از مواداولیه، ‌دستمزد، ‌انرژی و هزینه‌های انتقال ارز برای واردات مواداولیه درنهایت مصوبه افزایش قیمت با رقمی ابلاغ شد که به‌هیچ عنوان کفاف هزینه‌های کارخانه های تایرسازی را نمی ‌دهد.

وی با اشاره به تخصیص ارز دولتی به واردکنندگان تایرهای باری اتوبوسی و کاهش تعرفه واردات به 5درصد،‌از بالا بودن قیمت این کالا در بازار سیاه تعجب کرد و گفت: اگر هزینه‌ای که برای واردات تایرهای باری-اتوبوسی انجام شد، در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گرفت امروز کشور مشکلی در زمینه تامین این گروه محصول به‌ویژه محصولات بایاس نداشت.

گنجی با غیرواقعی دانستن برخی ادعاها مبنی‌بر نیاز سالانه کشور به 5میلیون حلقه تایر سنگین گفت: نیاز واقعی کشور به این گروه از تایرها تنها دومیلیون و200هزار حلقه درسال است که یک‌میلیون حلقه آن را تایرهای بایاس تشکیل می‌دهد. وی تاکید کرد: درصورت توجه ویژه دولت به تامین مواد اولیه تولیدکنندگان بایاس، ‌می‌توان تمام نیاز بازار در این بخش را در کشور تولید کرد. ازسوی‌دیگر از یک میلیون و 200هزار تایر رادیال باری-اتوبوسی مورد نیاز نیز بالغ‌بر 300هزار حلقه درگروه صنعتی بارز تولید می‌شود و به‌زودی با عملیاتی شدن خط تولید تایرهای باری-اتوبوسی آرتاویل‌تایر،‌ سالانه 300هزار حلقه تایر نیز دراین واحد، تولید و به بازارعرضه می‌شود که درنهایت نیاز بازار داخل به واردات به کمتر از 600هزار حلقه در سال می‌رسد./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول