حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

واردات تایر سنگین غیر استاندارد بازی با جان و مال مردم است

تایر کامیون
زمان مطالعه : 5 دقیقهتاریخ انتشار : 26 مهر 1397تعداد بازدید : 31نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

در نگاه اول خبر واردات تایر سنگین به کشور تصمیمی عاقلانه برای کاهش تلاطم بازار به نظر می رسد اما این کالا با چه کیفیتی روانه بازار شده است؟ به گفته سخنگوی انجمن صنعت تایر با بروز کوچکترین تلاطم در بازار تایر سنگین، دولت در تصمیمی عجولانه اقدام به حذف الزام استاندارد SWR برای تایرهای وارداتی کرده است اقدامی که بر اساس تجربه های گذشته خطرات مالی و جانی در پی خواهد داشت.برای اطلاع از وضع صنعت و بازار تایر سنگین با این گفتگو همراه شوید.

به گزارش پارس تایر، مصطفی تنها در خصوص وضعیت صنعت و بازار تایر سنگین اظهار داشت: تولید تایر سنگین طبق روال سابق در جریان است و مشکلی در تولید وجود ندارد حتی مقداری بیش از نیاز تولید می شود اما وضع آشفته بازار تاکنون به حالت عادی بازنگشته و عرضه وضعیت قابل قبولی ندارد.

وی در خصوص عرضه تایر سنگین تصریح کرد: سیاست های توزیعی دولت و اختصاص چند صد میلیون دلا ارز به صنعت تایر در دراز مدت اثرات مثبت خود را به بازار خواهد گذاشت البته ستاد تنظیم بازار کنترل بازار را به دست گرفته و آماری که راهداری در اختیار آنان قرار می دهد تعیین کننده مقصد عرضه تایر و مشخص کننده تعداد تایر و افرادی هستند که در هر شهرستان باید توزیع گردد.

وی در ادامه افزود: ستاد، کنترل بازار را به دست گرفته است اما تبدیل ارز اختصاص یافته به تایر زمان بر است زیرا فرآیند تخصیص و تامین ارز و پس از آن دسترسی تولید کنندگان به مواد اولیه ای که به مدت یک ماه بر روی کشتی ها بوده و زمانی نیز در گمرکات کشور منتظر ترخیص هستند زمان بر است لذا تایر تا به دست مصرف کننده برسد مدتی به طول خواهد انجامید.

سخنگوی انجمن تایر به عوامل بحران زا در صنعت تایر اشاره کرد و گفت: یک سری از عوامل قابل پیش گیری هستند و برخی نیز به دلایلی قابل پیش گیری نبودند و یا ریشه آن ها در صنعت تایر نیست. در گذشته ضوابط درستی برای واردات تایر و ساماندهی بازار قرار داده شده بود مانند الزام استاندارد SWR همچنین واردات می بایست توسط نماینده رسمی شرکت حامی برند آن تایر باشد صورت می گرفت تا حقوق مصرف کنندگان رعایت شود و فروشنده در مقابل آنان پاسخگو بوده و خدمات پس از فروش ارائه دهد تا در صورت بروز خسارت با توجه به گارانتی تایر موظف به تامین خسارت باشد.

وی در ادامه افزود: متاسفانه دولت در اقدامی عجولانه با بحرانی شدن شرایط اقدام به حذف این ضوابط کرد که در آینده اثرات این اقدام در سوانح جاده ای خودرا نشان خواهد داد اما ضوابطی که برای واردات تایر وجود داشت منجر به محدودیت در واردات شد زیرا اعطای نمایندگی و تائید آن نماینده از طرف شرکت و انعقاد قرارداد و تضمین تامین خسارت از طرف آن نماینده در ایران زمان بر بود زیرا بسیاری از کالاها از امارات ری اکسپورت و سپس وارد کشور می شدند لذا با توجه به عدم واردات از مبداء، ارتباط واردکننده با مبداء و انعقاد قرار داد با آن شرکت زمانبر بود و همچنین عدم تمایل برخی از شرکت ها به همکاری با ایران مزید بر علت می شد .

تنها اذعان داشت: یکی از این عوامل موثر در نابسامانی بازار تایر ارز است که از بهمن ماه سال گذشته با جهش نرخ ارز واردات تایر کاهش یافت و نرخ ها در بازار روند صعودی به خود گرفت و در تابستان سال جاری به اوج خود رسید لذا نوسانان همسوی تایر با ارز نشان از سیاست های ارزی دولت است.

سخنگوی انجمن تایر تصریح کرد: مسئولان در فرودین ماه سال جاری هیچ واکنشی از خود نشان ندادند گویی تغیرات نرخ ارز را نمی بینند و یا نمی خواهند که ببینند اما زمانی هم که دست به اقدام زدند هر هفته شاهد اتخاذ تصمیم جدید و اعلام مقررات جدید شدیم لذا عدم ثبات در مقررات و مبادی ارزی، تولید کنندگان و واردکنندگان را با مشکل مواجه کرد.

وی خاطرنشان کرد: با افزایش نرخ ارز تمام توزیع کنندگان با باور بر اینکه باید با نوسانات نرخ ارز هماهنگ باشند تا حقی از آن ها ضایع نشود اقدام به عرضه قطره چکانی تایر کردند که باعث افزایش قیمت ها شد از طرفی واردکنندگان حتی با وجود تخصیص ارز 4200 تومانی به دلیل تشدید تشریفات ارزی با مشکل مواجه شدند.

تنها در ادامه افزود: عوامل ذکر شده با مسائل کلان اقتصادی در ارتباط است و در تمام اقلام وارداتی این مشکلات بوجود آمد لذا در خصوص ارز می بایست سنجیده تر و به هنگام برنامه ریزی می شد زیرا از بهمن ماه سال گذشته شاهد افزایش نرخ ارز بودیم که در فرودین ماه افسار گسیخته شد اما مسئولان هیچ واکنشی نشان ندادند لذا با توجه به اینکه واردکنندگان می بایست ارز را از بازار آزاد تهیه می کردند در حالی که ارزی به فروش نمی رسید واردات کاهش یافت و تامین اقلام وارداتی در بازار با مشکل مواجه شد و قیمت ها افزایش یافت و بازار از کنترل خارج شد که مهار آن به سادگی نخواهد بود.

وی به شبکه توزیع در کشور انتقاد داشت و گفت: مشکل دیگری که با آن مواجه هستیم ساختار شبکه توزیع کشور است که مربوط به زمان قاجار بوده و تفاوتی بین توزیع میوه و تایر و خودرو وجود ندارد و همگی با یک سیستم توزیع می شود لذا توزیع سنتی در کشور مشکلی خارج از صنعت تایر است.

وی خاطرنشان کرد: قیمت یک حلقه تایر چینی 150 دلار است اما با قیمت 4 الی 6 میلیون تومان یعنی دلاری 30 هزارتومان در بازار عرضه می شود که بیانگر مشکل در شبکه سنتی توزیع کشورمان بوده و ریشه در مسائل کلان اقتصادی کشور دارد لذا باید با مدرنیزه شدن سیستم توزیع که از ملزومات زمان حاضر است بازار را کنترل کنند.

مصطفی تنها تصریح کرد: در حال حاضر تمام ضوابط SWR برداشته شده و فقط با نظارت های قدیمی سازمان استاندارد تایر سنگین وارد می شود و از آنجائیکه تجهیزات کنترل کیفی سازمان استاندارد محدود هستند لذا توان کنترل کیفی صددرصدی تمام کالاهای وارداتی را ندارد.

به اعتقاد وی وجود معضلات در کشور منجر به اتخاذ محدودیت و موازین مختلف در واردات تایر شده که حذف این ضوابط و تعرفه ها توسط دولت تهدیدات مالی و جانی را در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بین 25 تا 30 درصد از سهم بازار تایر را تولیدات داخلی تشکیل داده تصریح کرد: تاثیر خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم ها بر صنعت تایر بیش از بازار آن بود زیرا توزیع کنندگان در هر صورت به صورت مستقیم یا غیر مستقیم اقدام به تهیه و عرضه تایر کردند اما تولید کنندگان با مشکلات زیادی روبه شدند من جمله عدم تامین نیاز مواد اولیه از طرف شرکای خارجی مانند دکارت ترکیه که امریکا تامین کننده بخشی از سرمایه این شرکت است.

سخنگوی انجمن تایر تصریح کرد: از دیگر اثرات خروج آمریکا از برجام دشوار شدن انتقال پول بین بانک ها و عدم ادامه روند انعقاد قراردادهایی است که شرکت های خارجی برای واردات ماشین آلات و تکنولوژی به کشور قصد همکاری داشتند.

وی در ادامه افزود: برخی از موانع و مشکلات به سیاست های عمومی کشور باز می گردد که نمی توان برای تایر از آن ها چشم پوشی کرد اما برخی از موانع را می توان مرتفع ساخت مانند کاهش بروکراسی در تخصیص و تامین ارز همچنین دولت از طریق روابط استراتژیکی نزدیکی که با کشورهایی مانند چین و هند دارد تسهیل گر دسترسی به تکنولوژی های روز دنیا باشد و با راه اندازی خطوط اعتباری دسترسی تولیدکنندگان را به منابع ارزی سهل نماید.

تنها تصریح کرد: بحران اخیر نشان داد باید بر توان داخلی تکیه داشته باشیم که از الزامات آن دسترسی تولیدکنندگان داخلی به منابع ارزی و ماشین آلات است زیرا کارخانجات تولید تایر که در دهه 70 ایجاد شدند با منابع مالی که آقای هاشمی تامین کننده آن بودند راه اندازی شدند./خبر خودرو

در پایان نوشته خواهشمندیم در هنگام خرید حتماً به تاریخ تولید و گارانتی معتبر تایر توجه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول