حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

مشکل تولیدکنندگان تایر به روایت یک مقام صنفی

کویرتایر
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 22 دی 1397تعداد بازدید : 23نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

تولیدکنندگان تایر تاخیر در واردات مواد اولیه و تجهیزات، جهش قیمت 200 درصدی مواد اولیه و مالیات را چالش اصلی این صنف عنوان کردند.

به گزارش پارس تایر، آخرین روزهای هفته گذشته تولیدکنندگان تایر در همایش ملی لاستیک ایران گردهم آمدند تا ضمن ارائه دستاوردهای خود، از مشکلات و چالش های این بخش سخن بگویند.

پرویز اخوان یکی از تولیدکنندگان تایر گفت: واردات بخشی از مواد اولیه تایر پس از اعمال تحریم ها ظالمانه با خلل مواجه شد.
وی افزود: در گذشته ما به راحتی می توانستیم مواد مورد نیاز خود را وارد کنیم اما اکنون فقط از طریق هند و با ارز روپیه، در فاصله زمانی سه ماهه این مواد را وارد می کنیم.
این مقام مسئول گروه تولیدی با بیان اینکه 60 درصد مواد اولیه در داخل تولید می شود، گفت: دوده، نخ و مواد پتروشیمی نیز در این این مدت جهش قیمت سه برابری و در برخی مواد 200 برابری داشته است.
اخوان، کاهش تعرفه واردات برخی لاستیک ها را از دیگر مشکلات تولیدکنندگان این کالا اعلام کرد و گفت: برای نمونه تعرفه تایر باری پیش از این 26 درصد بود که وزارت صنعت آن را جزو 25 قلم کالایی مجاز دریافت ارز دولتی قرار داد و و تعرفه آن پنج درصد شد.
وی تصریح کرد: حدود 10 روز از افزایش قیمت تایرهای تولیدی می گذرد و بخشی از تولیدکنندگان در حاشیه سود چهار تا پنج درصد هستند اما با این حال اجازه ندادیم کمبودی در بازار داشته باشیم و حتی نسبت به پارسال 10 درصد نیز رشد داشتیم.

** پیشنهاد مالیاتی صنف تایر

رئیس انجمن صنفی تایر تاکید کرد: با توجه به موقعیت کنونی، هیچ کارخانه تولیدی در کشور نباید مالیات بپردازد.
محمدرضا گنجی توضیح داد: سود کارخانه های تولید تایر، سالیانه5٠ تا ٨٠ میلیارد تومان است؛ این میزان درآمد برای افراد عادی مبلغ زیادی است اما با توجه به مبلغ سرمایه گذاری شده و سرمایه تخصیصی برای گسترش فعالیت، رقم ناچیزی محسوب می شود.
وی تاکید کرد: صنعت کشور برای پیشرفت و نوسازی نیاز به سرمایه دارد؛ یکی از مسیرهای تامین آن، پرداخت نکردن مالیات در این بخش است؛ بنابراین باید اجازه داد تا بخش تولید از پرداخت مالیات معاف شود.
این مقام صنفی گفت: ٢ ماه است که تولیدکنندگان تایر موفق به گشایش ال سی نشدند و نتوانستند مواد اولیه مورد نیاز خود را وارد کنند.
گنجی با اعلام اینکه همه ثروت و دارایی تولیدکنندگان برای خرید مواد اولیه به ارز تبدیل شده و در بانکهاست، افزود: تداوم این روند، موجب شده برای مدت ٢ ماه مواد اولیه برای تولید داشته باشیم.

** پیامدهای نوسانات نرخ ارز

دبیر انجمن صنفی تایر، پیرامون چالش های این صنعت نیز گفت: نوسان های ارز در اردیبهشت ماه امسال، سبب سردرگمی صنعتگران شد.
«خسرو محمودیان» افزود: دریافت نکردن به موقع مواد و تجهیزات سفارش شده، کاهش مواد اولیه در انبارها، آغاز دور جدید تحریم های ظالمانه و سرباز زدن بسیاری از بانک های خارجی برای همکاری با ایران در مواقعی باعث توقف تولید شد.
وی درباره افزایش قیمت تایر گفت: لاستیک به عنوان یک کالای راهبردی است که مواد اولیه آن همچون نخ تایر، پلی استر و دوده به ترتیب در هفت ماه امسال 152، 69 و 130 درصد رشد قیمت داشت، اما دستگاه های نظارتی با وجود این رشد زیاد، حاضر به افزایش قیمت لاستیک نشدند تا سرانجام در دو هفته اخیر، آنها با افزایش 20 درصدی نرخ تایر «رادیال» و 32 درصدی لاستیک «بایاس» موافقت کردند.
آمارهای منتشر شده نشان می دهد سالیانه 350 هزار تن تایر در کشور مصرف می شود که 250 هزار تن آن تولید داخل است.
بیشتر تایرهای مورد نیاز کشور از چین، هند، اندونزی و کره جنوبی وارد می شود./ایرنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول