حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

قیمت تایرهای ایرانی را توزیع نامتوازن نجومی کرد

تایر
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 1 آبان 1397تعداد بازدید : 47نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

توزیع نامتوازن تایرهای رادیال سواری تولید داخل، ‌قیمت این گروه محصول را به شدت افزایش داد.

قیمت تایرهای رادیال سواری ایرانی در سایزهای 13،‌14و15 هرروز بالاتر می‌رود تا تعداد معدودی از عاملان‌فروش تایرسازان داخلی که اقدام به عرضه مستقیم و بدون‌واسطه محصولات با قیمت دولتی کرده‌اند نیز نتوانند آَشفته‌بازار لاستیک‌های سواری را ساماندهی کنند.

به گزارش پارس تایر، عدم توزیع به‌موقع تایر توسط برخی شرکت‌های تایرساز داخلی از ‌یک‌سو و توزیع نامتوازن این گروه محصول در شهرهای مختلف کشور از سوی دیگر باعث شده است قیمت این کالا به‌شدت افزایش یابد. تا جایی‌که هر جفت لاستیک پرایدی دیروز با قیمت 330هزارتومان بین عمده‌فروشان بازار خریدوفروش شد.

براساس بررسی‌های صورت گرفته در بازار، شرکت دنا از دوماه گذشته هنوز سبد فروشی برای نماینده‌های خود اعلام نکرده است و بعضی شرکت‌ها مانند گلدستون و کویرتایر که سبد فروش مهرماه خود را اعلام کرده‌اند، ‌به‌دلیل اعتصاب راننده‌های کامیون موفق به تحویل به‌موقع کالا به خریداران نشده‌اند. اما این مشکلات بازار تایرهای رادیال سواری آن‌هم از نوع ایرانی نیستند. توزیع نامتوازن اداره‌های فروش شرکت‌های تایرساز به نماینده‌های خود در استان‌های مختلف باعث شده است برخی استان‌ها با انباشت تایر مواجه شوند و درمقابل بعضی شهرها و استان‌ها به‌دلیل کمبود تایر مجبور به خرید نیاز خود از عاملان فروش دیگر استان‌ها و با قیمتی به‌مراتب بالاتر از آنچه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرده است، شوند.

برخی عاملان فروش تایرسازان بزرگ تهران در طرح فروش لاستیک با نرخ دولتی فعالیت نمی‌کنند و مازاد کالایی را که در اختیار دارند، به شهرستان‌هایی می‌فروشند که باکمبود تایر مواجه هستند. این روزها تایر از تهران به تمام نقاط کشور ارسال می‌شود کرمانشاه به‌عنوان تامین‌کننده کمبود تایر در اهواز و شمال خوزستان مطرح شده است، بازار رشت از اردبیل تغذیه می‌شود و عاملان فروش در تهران، ‌مازاد نیاز خود را به سمت زاهدان،‌ اصفهان،‌ مازندران و سمنان می‌فرستند. چنین سیستم توزیع نامتوازنی در صنعت تایر کشور باعث شده است قیمت‌ها به‌شدت افزایش یابد و درنهایت قیمت کالای ایرانی در سراسر کشور افزایش چشمگیری داشته باشد. اگرچه سیستم فروش شرکت‌ها می‌توانند با برنامه‌ریزی مناسب، ‌توزیع کشوری تایر را ساماندهی کنند ‌اما مشخص نیست چرا برخی شرکت‌ها عزمی برای اعلام قیمت مصرف‌کننده توسط نماینده‌های فروش خود را ندارند و با سیستم نامتوازن توزیع باعث بالا رفتن قیمت‌ها در بازار می‌شوند./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول