حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

فروش تایرهای سواری با میانگینی از ارز دولتی و آزاد

سیدمحمد میرعابدینی
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 6 شهریور 1397تعداد بازدید : 28نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

به گزارش پارس تایر، از لاستیک‌های وارداتی که به بهانه پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز یک‌باره کمیاب و گران شدند تا ایرانی‌هایی که به بهانه نبود خارجی‌ها در بازار در برخی انبارها احتکار می‌شوند و کمتر کسی حاضر به فروش آن حتی با قیمت‌های گزاف است. تاجایی‌که بازار تایر با توقف موقتی عرضه روبه‌رو شده تا در نبود لاستیک‌های خارجی، ایرانی‌ها اوجی دوباره بگیرند. اما گمرک‌های کشور پر از تایرهای رادیال سواری است و تجار بدون آگاهی از تصمیم ناگهانی دولت برای الزام آنها به پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز اقدام به ثبت‌سفارش و خریدهای جدید کرده‌اند. کالاهایی که به‌گفته مسئولان انجمن واردکنندگان لاستیک درحال حمل به‌سوی ایران است و درصورت پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز با قیمت‌هایی نجومی راهی بازار خواهد شد.

اگرچه تا پیش‌ازاین هم واردکنندگان و هم تولیدکنندگان تایر معتقد به مجزا بودن بازار خود بودند اما حال‌وروز بازار در شرایط فعلی کاملا خلاف این ادعاست و قیمت تایرهای ایرانی به بهانه گران شدن انواع وارداتی به‌شدت اوج گرفته است.

سید محمد میرعابدینی، دبیر انجمن واردکنندگان لاستیک ضمن تاکید بر تاثیر مستقیم قیمت تایرهای خارجی بر بازار محصولات ایرانی از ارائه پیشنهاد این انجمن برای ساماندهی و کاهش قیمت‌ها خبر داد و گفت: درحال‌حاضر تایرهای رادیال سواری در دو بازه زمانی به ایران واردشده است. بخشی با ارز 4200تومانی و بخشی که باید برای ترخیص 2هزارو800 تومان مابه‌التفاوت پرداخت کنند و درنهایت با دلار 7هزارتومانی وارد بازار شوند. بر همین اساس انجمن واردکنندگان لاستیک در پیشنهادی به وزارت صنعت، معدن‌وتجارت خواستار بازنگری در این موضوع شده است. چراکه قیمت تایر با این شیوه از محاسبه ارزی بسیار بالا خواهد رفت و نه تنها مصرف‌کننده نهایی قدرت خرید خود را از دست خواهد داد بلکه تایرهای داخلی نیز به‌دلیل رقابت با خارجی‌ها بسیار گران‌تر از قیمت‌های فعلی به فروش خواهند رسید. میرعابدینی باتاکید بر اینکه عاقلانه‌ترین کار در بازه زمانی فعلی،‌ ورود دولت به مقوله قیمت‌گذاری تایر و ارز موردنیاز واردکنندگان است، گفت: از آنجاکه تعدادی از تایرها با ارز دولتی و تعدادی با ارز آزاد به کشور وارد شده‌اند، به دولت پیشنهاد دادیم قیمت نهایی فروش تایر را بر مبنای میانگین نرخ ارز دولتی و آزاد قرار دهد. در این شیوه میانگین دو قیمت 4هزارو200تومان و 7هزارتومان رقمی معادل 5هزارو600 تومان خواهد شد که خود می‌تواند بازار فعلی را تا حدودی سامان داده و قیمت‌ها را متعادل کند. وی البته تاکید کرد این آخرین محموله وارداتی تایرهای سواری خواهد بود و هیچ‌یک از تجار علاقه‌ای به ادامه فعالیت با این نرخ ارز نخواهند داشت. بنابراین در آینده‌ای نزدیک و پس از توزیع تایرهای موجود در گمرک، بازار با کمبود شدید لاستیک‌های سواری در تمامی سایزها به‌ویژه در سایزهای 16 به بالا روبه‌رو خواهد شد./ دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول