حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

رشد 10درصدی تولید تایر در سایه کاهش واردات

محمدرضا تقی گنجی
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 16 مرداد 1397تعداد بازدید : 27نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

آمارهای 4ماهه ابتدایی سال جاری از رشد 10درصدی تولید تایر در کشور و کاهش 22درصدی واردات تایرهای خارجی حکایت دارد.

به گزارش پارس تایر، دکتر محمدرضا گنجی، رئیس انجمن صنفی صنعت تایر کشور درحالی از کاهش میزان واردات تایر به کشور خبر داد که بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی تایرسازان،‌ تولید داخلی توانسته است بخش عمده‌ای از این کاهش را جبران کند. وی مجموع تولید تایرسازان داخلی در 4ماه ابتدایی سال جاری را 86هزار‌و442تن تایر اعلام کرد که از نظر تعداد حلقه 8درصد و از لحاظ وزنی نسبت‌به مدت مشابه سال گذشته 10درصد رشد داشته است. وی مجموع تولید تایرسازان در مدت اعلام‌شده را 12میلیون‌و800هزار حلقه اعلام کرد از این تعداد 6میلیون‌و700هزار حلقه مربوط به انواع خودرو و مابقی تایرهای دوچرخه و موتورسیکلت بوده که توسط دو شرکت ایران یاسا و یزد تایر تولید و به بازار عرضه شده است.

این مقام مسئول با اشاره به کاهش واردات تایرهای رادیال‌سواری به کشور گفت: واردات گروه محصول رادیال سواری نسبت‌به 4ماه ابتدایی سال گذشته 36درصد کاهش یافته است. درحالی‌که تولیدکنندگان داخلی با تولید 5میلیون‌و500هزار حلقه لاستیک خودروی سواری،‌ رشد 10درصدی را نسبت‌به سال قبل تجربه کرده‌اند. رئیس انجمن صنفی صنعت تایر با اشاره به خودکفایی کشور در تولید لاستیک‌های بایاس باری،‌ از تولید 237هزار‌حلقه از این نوع محصول در مدت اعلام‌شده خبر داد و گفت: تولیدکنندگان در این بخش از نظر تعداد حلقه 18درصد و از نظر وزنی 20درصد رشد داشته‌اند. در بخش تایرهای رادیال باری-اتوبوسی که تنها توسط گروه صنعتی بارز تولید و عرضه می‌شود نیز شاهد رشد 21درصدی برای تعداد حلقه تایرهای تولیدشده هستیم.

در این بخش مجموع تولید داخل گروه صنعتی بارز در 4ماه ابتدایی سال 107هزار حلقه بوده است. گنجی در موضوع واردات تایرهای رادیال باری-اتوبوسی به آمار جالبی اشاره کرد که حکایت از برابری میزان تولید و واردات این محصول به کشور دارد. وی بیان کرد: در این مدت 48هزار حلقه تایر 315سنگین به کشور وارد شده که در مقایسه با سال قبل 19درصد کاهش داشته است. در سایر سایزها هم تنها 66هزار حلقه تایر رادیال باری اتوبوسی به کشور وارد شده که این تعداد هم در مقایسه با سال گذشته کاهش 8درصدی دارد. مجموع این دو دسته رقمی معادل 114هزار حلقه است که تقریبا با رقم تولید داخل برابری می کند.

رئیس انجمن صنعت تایر کشور از کاهش 22درصدی واردات انواع تایر به کشور در طول 4ماه گذشته خبر داد که به‌دلیل تامین نیاز بازار توسط تولیدات داخلی، ‌بازار با کمبود خاصی مواجه نشده است. تنها نکته جالب در این گزارش آماری یکسان بودن آمار تولید و واردات تایرهای رادیال باری-اتوبوسی به کشور است که با کمی تامل از کمبود حداقل 100هزار حلقه‌ای این محصول حکایت دارد. کمبودی که به احتمال زیاد در ماه‌های آینده نمایان خواهد شد و مشکلاتی را برای صنعت حمل‌و‌نقل کشور رقم خواهد زد./دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول