حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

تایر سازان بر سر دوراهی افزایش قیمت

تایر
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 14 تیر 1397تعداد بازدید : 50نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

به گزارش پارس تایر، این امر یعنی بازار تایر در گروه رادیال‌سواری آنقدر اشباع است که تولیدکنندگان داخلی برای رقابت با محصولات وارداتی باید کالای خود را با کمترین سود به بازار عرضه کنند. چندی پیش یکی از شرکت‌ها قبل از ابلاغ مجوز افزایش قیمت تایر توسط سازمان حمایت، خود اقدام به بالابردن قیمت‌ها کرد. اقدامی که انجمن صنفی صنعت تایر را در عملی انجام‌شده قرار داد تا رئیس انجمن خبر افزایش ۹درصدی قیمت‌ها را رسانه‌ای کند.

حال اما شنیده‌ها از جلسات انجمن صنفی صنعت تایر، از رایزنی‌ها برای اعمال بخشی از این افزایش قیمت به‌ویژه در گروه محصولات رادیال‌سواری حکایت دارند. گویا مدیران صنعت تایر کشور هنوز به این جمع‌بندی نرسیده‌اند افزایش ۹درصدی قیمت‌ها آن‌هم در بازار رادیال‌سواری می‌تواند فروش و سهم بازارشان را تضمین کند یا خیر؟

این اتفاق در شرایطی رخ داد که بانک‌مرکزی با اعلام فهرست دریافت‌کنندگان ارز دولتی، فهرست بلندی از شرکت‌های واردکننده تایر را که موفق به دریافت ارز دولتی شده‌اند، منتشر کرد. هرچند تا پیش‌از انتشار این فهرست به‌نظر می‌رسید بیشترین میزان ارز تخصیصی به واردات تایرهای رادیال باری‌-اتوبوسی تعلق بگیرد ‌اما یکباره بازار با شوکی بزرگ مواجه و مشخص شد هنوز به‌رغم خودکفایی تایرسازان داخلی در تولید بخش عمده‌ای از محصولات رادیال‌سواری، واردات این گروه محصول از جذابیت‌های بالایی برای واردکنندگان برخوردار است. اتفاقی که باعث شده تولیدکنندگان داخلی با وجود بالارفتن قیمت مواداولیه و هزینه‌های تولید حتی نتوانند قیمت محصولات خود را به آنچه دولت برایشان تعیین کرده است، برسانند.

درحالی‌که پیش‌از این واردکنندگان تایر کمبود اصلی بازار را در گروه محصول رادیال باری-اتوبوسی می‌دانستند و انتظار می‌رفت با انتشار فهرست تخصیص ارز دولتی،‌ بیشترین میزان واردات به این گروه محصول تعلق گرفته باشد. در این شرایط، برخی اخبار رسیده از جلسات مدیران صنعت تایر از تردید کارخانه‌های داخلی برای اعمال بی‌کم‌و‌کاست ۹درصد افزایش قیمت حکایت دارد. به‌همین دلیل تولیدکنندگان هنوز اقدامی برای افزایش ۹درصدی قیمت‌ها نکرده‌اند تا مشخص شود، انجمن‌صنفی صنعت تایر چه تصمیمی درباره نحوه اجرای این مجوز خواهد گرفت. آیا رادیال‌سواری بار دیگر قربانی واردات خواهد شد ‌و تایرهای بایاس و رادیال باری-اتوبوسی باید جور هزینه‌های صنعت تایر را بکشند؟

این سوالی است که برای پاسخ به آن باید پیش‌از هر کاری به فهرست واردات رجوع کرد. به‌ویژه بخشی که تایرهای رادیال‌سواری به‌رغم خودکفایی داخلی‌ها در تامین بازار، ۲۶میلیون‌یورو ارز دریافت کرد‌ه‌اند و تایرهای باری-اتوبوسی با وجود نیاز مبرم به وارداتشان تنها ۲۰میلیون‌یورو ارز گرفته‌اند./اخبار خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول