حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

بروکراسی اداری تایرسازان را سرگردان کرده است

محمدرضا تقی گنجی
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 10 مرداد 1397تعداد بازدید : 53نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

شرکت‌های تولیدکننده تایر برای تامین ارز موردنیاز واردات مواد اولیه سرگردان شده‌اند. تنوع مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت یک تایر و ارتباط آن با چند اداره‌کل مختلف در بدنه وزارت صنعت‌،معدن‌وتجارت باعث شده است شرکت‌های تایرساز برای تامین ارز مورد نیاز خود با مشکلات مختلفی مواجه شوند.

به گزارش پارس تایر، دکتر محمدرضا تقی‌گنجی، رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران به نمایندگی از مدیران شرکت‌های تولیدکننده تایر از سرگردان شدن شرکت‌ها در بدنه وزارت صمت گله کرد و درگفت‌وگویی گفت: متاسفانه هر یک از این مواد باید در یکی از ادارات‌کل وزارت صمت بررسی و تایید شوند. همین موضوع باعث خواهد شد روند تخصیص ارز توسط بانک مرکزی و واردات مواداولیه به کشور با مشکلات جدی روبه‌رو شود.

وی البته بیان کرد: اداره‌کل صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صمت بیشترین هماهنگی را با انجمن تولید کنندگان تایر و شرکت های فعال دراین حوزه دارد و با اولویت‌بندی مواد اولیه موردنیاز در این صنعت،‌ نسبت‌به تایید ارز موردنیاز و ارسال آن به بانک‌مرکزی اقدام می‌کند. اما ازآنجاکه بخشی از مواداولیه وارداتی تایر از جنس فلز است،‌ تایید پرداخت ارز برای واردات موادی مانند سیم‌طوقه و استیل‌کورد باید توسط اداره کل صنایع فلزی انجام شود.

وی عدم هماهنگی بین این بخش از وزارت صنعت‌،معدن‌وتجارت با تایرسازان و باورناپذیری برخی مدیران نسبت‌به نیاز مبرم تایرسازان به این مواد و تعطیلی خطوط تولید در صورت عدم تامین حتی یک قلم از مواد اولیه باعث شده است واردات مواداولیه و درنهایت تولید تایر در کشور به چالش کشیده شود.

گنجی با اشاره به تصمیم اخیر وزارت صمت برای واگذاری بخشی از مسئولیت بررسی و صدور تاییدیه‌های تخصیص ارز به شرکت‌های واردکننده تایر به انجمن واردکنندگان لاستیک گفت: ما بارها درخواست خود را برای پیاده‌سازی چنین روندی در انجمن تولید کنندگان تایر ارائه کرده‌ایم اما متاسفانه با آن موافقت نشده است.

این درحالی است که با اجرای چنین طرحی، ‌انجمن به‌عنوان تخصصی‌ترین مرجع در موضوع تولید تایر می‌تواند با بررسی نیازهای ارزی تولیدکنندگان و ارائه آن در قالب یک بسته تخصصی اقدام کند.

به‌همین دلیل اگر بررسی ثبت‌سفارش‌های انجام‌شده از سوی تایرسازان به این انجمن واگذار شود،‌ شاهد کاهش چنین برخوردهای سلیقه‌ای خواهیم بود و شرکت‌های تولیدکننده با بحران تامین مواداولیه روبه‌رو نخواهند شد./ دنیای خودرو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول