حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

بازار لاستیک روی غلتک افتاد

محمدرضا تقی گنجی
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 3 آبان 1397تعداد بازدید : 31نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

بازار تایر خودرو و کامیون چند وقتی است که دچار بهم ریختگی شده است و قیمت‌های مختلفی به خریداران ارائه می‌شود و البته برخی‌ها هم فروش را متوقف کردند تا با افزایش قیمت ارز سود بیشتری عایدشان شود.از این‌رو تولید کنندگان لاستیک برای پایان دادن به بازار سیاه این کالای مصرفی فروش دولتی را شروع کردند.

به گزارش پارس تایر، در این باره با محمدرضا گنجی رئیس انجمن صنفی لاستیک ایران گفت‌و‌گویی انجام دادیم.

چرا عرضه لاستیک خودروهای سواری در بازار کاهش پیدا کرد؟

تولیدکنندگان؛ عرضه لاستیک خودروهای سواری را کاهش ندادند اما بخش توزیع در این حوزه کم کاری کرد و مردم با کمبود مواجه شدند. کمبود تایر خودرو در بازار باعث شد قیمت این کالای مصرفی روزانه در بازار افزایش پیدا کند و هر روز بر تعداد خریداران هم افزوده شود. اما حرف از کمبود و افزایش قیمت با شرایط فروش، تولید و تقاضا در تضاد است. تولید خودرو بیش از 31 درصد در سال‌جاری کاهش یافته است و این نشان می‌دهد که فروش لاستیک خودرو به خودروسازان 2.5 میلیون حلقه لاستیک کمتر شده است. از طرفی در سال‌جاری تولید لاستیک بین 5 تا10 درصد افزایش پیدا کرده است. رشد کاذب قیمت‌ها در بازار هم باعث شد که تقاضا برای خرید لاستیک کاهش پیدا کند. با این تفاسیر دلیلی برای کمبود لاستیک و گرانی آن وجود ندارد. نکته مهم دیگری که در این حوزه وجود دارد این است که ارز اختصاص یافته به این صنعت 4200 تومان است.

لاستیک در لیست کالاهای اساسی قرار گرفته است بدین جهت مردم انتظار ثبات قیمت‌ها را داشتند، حال چرا تولیدکنندگان نتوانستند بخش توزیع را کنترل کنند؟

فروش با قیمت دولتی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و رسیدن این کالا به مصرف کنندگان واقعی شکل گرفت. حدود دو هفته است که انواع لاستیک با قیمت دولتی ازسوی تولیدکنندگان (نمایندگی‌های رسمی) به فروش می‌رسد و تمام صاحبان خودرو با ارائه کارت ماشین می‌توانند2 حلقه لاستیک خریداری کنند. اسم افرادی که لاستیک خریده‌اند در لیست وارد می‌شود و دیگر امکان خرید لاستیک دولتی را ندارند.

وضعیت فروش لاستیک دولتی چگونه است؟

ما در زمینه تولید لاستیک خودروهای سواری به خودکفایی رسیده‌ایم. اما در زمینه رادیال سیمی برای کامیون و اتوبوس کمبود 70 درصدی داریم که بایستی از طریق واردات تأمین شود.

چه زمان وضعیت بازار لاستیک بهبود پیدا می‌کند؟

با توجه به واردات، فروش دولتی از سوی 9 کارخانه و ساماندهی عرضه، بازار لاستیک خودرو تا دو ماه آینده احیا می‌شود و مردم مشکلی نخواهند داشت.

اگر در نمایندگی‌ها لاستیک دولتی عرضه نشد، مردم کجا می‌توانند شکایت کنند؟

سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت مسئول پیگیری مشکلات بازار لاستیک هستند. تا زمانی که این بخش ارز دولتی دریافت می‌کند قیمت‌ها تغییری نخواهد کرد.

میزان تولید لاستیک در کشور به چه عددی رسیده است؟

میزان تولید لاستیک خودروهای سنگین و سواری در کشور بین 350 هزار تن تا 370 هزار تن است. لذا با توزیع مناسب می‌توان قیمت‌ها را کنترل کرد.

قیمت لاستیک پراید و پژو چقدر است؟

در حال حاضر 4 حلقه لاستیک پراید 420 هزار تومان و 4 حلقه لاستیک انواع پژو 515 هزار تومان است.

تولیدکنندگان در دریافت ارز با چالشی روبه‌رو نیستند؟

خوشبختانه خیلی از مشکلات این بخش مرتفع شده است. به غیر از ۲۰۰ میلیون دلاری که در مهرماه برای واردات لاستیک اختصاص پیدا کرد مقرر شد به‌ صورت منظم ماهانه حدود ۸۰ میلیون دلار ارز در اختیار واردکنندگان لاستیک قرار گیرد و در شبکه‌های تعریف شده این کالا تأمین و وارد شود./ایران

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول