حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

افزایش استحکام تایر خودرو با تولید افزودنی نانویی

تایر
زمان مطالعه : 1 دقیقهتاریخ انتشار : 9 آبان 1397تعداد بازدید : 41نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

محققان در یک شرکت ایرانی برای بهبود عملکرد تایر خودرو نوعی افزودنی ساخته‌اند که موجب بهبود خواص مکانیکی و فیزیکی تایر می‌شود.

به گزارش پارس تایر به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، محققان در شرکت ایرانی که توسط سید امین رونقی و الهی اسماعیلی، اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی بیرجند، به ثبت رسیده‌ است، محصولی برای تقویت تایر خودرو با استفاده از فناوری‌ نانو ساختند که می‌تواند تأثیر به‌سزایی در افزایش استحکام تایر خودرو داشته باشد.

در این محصول از نانوساختار رس فرآوری‌شده به‌عنوان افزودنی در آستر داخلی لاستیک استفاده شده‌ است. این افزودنی به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند به راحتی وارد ساختار پلیمری آستر لاستیک شده و در آن به خوبی پخش شود.

افزودن مقدار کمی از این ترکیب به لاستیک می‌تواند خواص فیزیکی و مکانیکی آن را بهبود دهد. علاوه‌ بر این استفاده از این افزودنی روی کاهش تراوایی هوا نیز تاثیر به سزایی دارد.

بررسی‌های نشان می‌دهد که افزودن این ترکیب به آستر لاستیک منجر به کاهش ضخامت آستر داخلی آن شده و در عین حال عملکرد لاستیک حفظ می‌شود. با توجه به هزینه‌ کم نانوساختار رس، قیمت تمام شده‌ تایر کاهش می‌یابد.

سهم تایر از آلایندگی خودروها حدود ۱۰ درصد است که برای کاهش این آلایندگی باید مقاومت غلتشی تایر کاهش یابد. اهمیت این مسئله تا جایی است که پس از سال ۲۰۱۲، تولیدکنندگان تایر در اروپا بر اساس استانداردهای این اتحادیه ملزم به الصاق برچسب تایر شدند که نشانگر ضریب مقاومت غلتشی به‌عنوان عامل مؤثر در مصرف سوخت است.

برای کاهش مقاومت غلتشی، باید وزن تایر کاهش یابد. یکی از راه‌های رسیدن به این هدف، کاهش نفوذپذیری هوا از لایه‌ داخلی تایر است که منجر به کاهش ضخامت و وزن آن خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول