حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

ارز دولتی یا ارز رانتی! مسئله این است!

ارز دولتی
زمان مطالعه : 4 دقیقهتاریخ انتشار : 12 تیر 1397تعداد بازدید : 90نویسنده :
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در یک اقدام تحسین برانگیز نام ۱۴۸۲ شرکت دریافت ‌کننده ارز رسمی را در ۵۳ صفحه منتشر کرد. بماند که بسیاری از ثروت‌های ملی صرف واردات نخود، لوبیا، عدس، لپه و جو شده است. اما با نگاهی به این فهرست مشخص می شود که میلیون‌ها دلار صرف واردات چای، قهوه‌ساز، کاغذ، تایر خودرو، اتو، بخارشور و سایر لوازم خانگی شده است آن هم از شرکت های نامربوط!!!

اصولا خود واژه ارز دولتی تولید فساد و عدم شفافیت می کند. اساسا دو نرخی شدن منجر به رانت و فساد سیستماتیک می شود.

البته این موضوع هم در خور توجه است که انتشار فهرست کالاهائی که با ارز دولتی وارد می شوند حتی اگر هیچ حسنی هم نداشته باشد، لااقل مردم را آگاه خواهند کرد که طی این سال  ها؛ خصوصا در این تنگنای کمرشکن تحریم با پول های بی‌زبانِ این مردم چه اجناس بنجل و غیر‌ضروری وارد شده است و ضمن هدر رفتن پول ملی، میلیونها جوان هموطن را نیز بیکار گذاشته‌اند!!!

لیستی از شرکت ها که وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به بانک مرکزی داده بود تا ارز دولتی دریافت کنند، البته این لیست بیشتر از شفافیت منجر به شوکه شدن می شود:

به عنوان مثال شرکت ره رسانان برق و جاده، لوبیا قرمز وارد کرده است؛

یا شرکت واردکننده پارچه لوبیا چیتی وارد می کند!!!

چندین شرکت بی ربط ارز دولتی گرفتند تا عدس وارد کنند!!!

نخود و لوبیای کشاورز ما در انبارها کپک زده است، حالا این شرکت ها ارز دولتى گرفتند تا حبوبات وارد کنند! نقش و برنامه وزارت کشاورزی در خودکفایی محصولات کشاورزی چیست که این حجم واردات عدس و لوبیا با ارز دولتی داریم!؟

شرکت ماموت خودرو نیز ۳۴۶۱ یورو ارز دولتی گرفته تا چای‌ساز و قهوه‌ساز وارد کند!

شرکت رهروان خودرو پیشگامان نگین جنوب ۱۳۴ هزار یورو ارز دولتی گرفته تا چای وارد کند!

در مظلومیت کشاورزی و صنعت چای گیلان همین بس که با وجود کیفیت، اصالت و سلامت، همچنین قابلیت آن در جلوگیری از خروج ارز در وضعیت جنگ اقتصادی دشمن، دولت برای واردات چای خارجی، ارز دولتی هم پرداخت می کند!
تیم فوتبال البدر بندرکنگ در فصل ۹۳-۱۳۹۲ لیگ دسته یک فوتبال ایران (جام آزادگان)، برای تبانی با تیم مهر کرج، ۶ امتیاز جریمه شد و به دسته۲ سقوط کرد. این تیم یک میلیون و ۸۰۰ هزار یورو ارز دولتی گرفته تا برای سواری، اتوبوس و کامیون، تایر وارد کند.

واقعا معلوم نیست ناظر وزارت صنعت چه می کرده و چه می کند!!!؟

اما یکی از معدود شرکت هایی که ارز را با ربط نام دریافت کرده است شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران است که در ساری مشغول تولید است. در سایت شرکت اهداف شرکت آمده است. شرکتی که گیرنده یک‌ میلیون و صد و شانزده هزار یورو، ارز دولتی برای واردات کاغذ است:

  1. کاهش وابستگی کشور به واردات کاغذ
  2. کاهش خروج ارز از کشور
  3. ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در منطقه و کشور
  4. رشد و توسعه تخصص‌های امور جنگل و صنعت کاغذسازی

صنایع چوب و کاغذ با این اهداف، یک‌ میلیون و صد و شانزده هزار یورو، ارز دولتی برای واردات کاغذ دریافت کرده است. خداوند ما را در حراست حفظ خودش قرار بدهد.

با یک نگاه به آمار ارز دریافتی غالب این شرکت‌ها متوجه می شویم به کالاهایی ارز تخصیص داده شده که اولا: در داخل تولید می شوند و ثانیا: شرکت ها، دوستان و آشنایان جناب وزیر هستند!!!

نکته دیگر آن که وزارت صنعت، معدت و تجارت، از اعلام دریافت کنندگان ۶۶% از ارز دولتی پرداخت شده به وارد کنندگان خودداری کرده است. پیش بینی می شود اسم خود محمد شریعتمداری و نزدیکانش در این لیست پنهان شده، مدام تکرار شده باشد.

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، عضو هیأت مدیره “فواد ری” وابسته به آستان شاه‌عبدالعظیم است که ۵۰ درصد سهام پرشیا خودرو، تنها وارد کننده BMW متعلق به آنهاست.

چطور می شود توقع داشت حتی با دستور روحانی برای افشای لیست دریافت کنندگان ارز دولتى او نام خودش را اعلام کند؟

طبق لیست اعلام شده خیالتان راحت که صدسال هم تحریم باشیم آنقدر یخچال، بخارشور، جارو برقی، لاستیک ماشین، کیبورد کامپیوتر، موبایل و ازین قبیل کالاهای ضروری برای خوردن داریم که از گرسنگی جان ندهیم!!!

مطلب مهم دیگر آن است که رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی اعلام کرده است: همه برندهای تلفن همراه موجود در بازار از ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی برای واردات سه ماهه گذشته استفاده کرده‌اند.
حالا کم کم پشت پرده تجمع بازار علاالدین و چهارسو مشخص می شود. جنگ بر سر منافع است. آن آقای موبایل فروشی که آیفون را خریده ٣ میلیون تومان و می‌فروشد ٧ میلیون تومان، و به عنوان معترض در خیابان فریاد می زند؛ “رضا شاه روحت شاد“؛ مطمئن باشد اگر رضا شاه زنده بود او را در تنور جزغاله می کرد.

متاسفانه در فهرست منتشر شده بانک مرکزی هیچ ماده اولیه تولیدی‌ای دیده‌ نمی‌شود؛

یعنی یا فهرستی که بانک مرکزی اعلام کرده ناقص است و بخشی از اطلاعات را پنهان کرده یا اینکه واقعا به تولیدکنندگان داخلی ارز دولتی برای واردات مواد اولیه تولیدشان داده نشد.

اگر فرض دوم صحیح باشد؛ با وجود تاکیدات رهبر انقلاب و این همه شعار دستگاه‌های مختلف کشور درباره حمایت از تولید، هیچ ماده ‌اولیه‌ای برای تولیدات کشور از حمایت ارز دولتی برخوردار نیست.

هموطن عزیز! کسی که ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا می گیرد و به قیمت های بالاتر در بازار می فروشد، یک محتکر، یک خائن و یک برانداز واقعی است. این افراد از حقیقی و حقوقی باید معرفی شوند تا مردم بدانند این ها چه کسانی هستند. اما باز هم می گوییم افشای اینکه چه افراد یا موسساتی ارز دولتی برای واردات کالا دریافت کرده اند ، نه نشانه برملا کردن فساد است و نه خدمتی به سفره های خالی مردم می کند؛ دولت باید توضیح دهد پرداخت ارز به این موسسات براساس رانت بوده یا خیر و کالاهای وارداتی با چه قیمتی به مردم عرضه شده است!؟

سلام بر هموطنانی که با خون مردم ثروت اندوزی می کنند…

راستی لیست یک عده مفسد اقتصادی به شکل شفاف منتشر شده است؛ آیا کسی از واکنش قوه قضاییه و مسئولینش خبر دارد؟/ راسخون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول